Jdi na obsah Jdi na menu
 


Team America: Světovej policajt

25. 5. 2007
Film pro ty, kteří nesnášejí George Bushe a Michaela Moorea zároveň! První akční loutkový film v dějinách kinematografie! Sžíravě ironický pohled na celé lidstvo bez rozdílu názorů od tvůrců seriálu South Park! Takové a ještě celá řada dalších sloganů napadá diváky po zhlédnutí vydařeného filmového kousku, který rozhodně naštve republikány, rozhodně naštve demokraty a rozhodně nenaštve ty, kteří se rádi zasmějí tomu, jací jsme všichni blbci.
Již úvodní scéna jasně naznačuje, o co že to tady půjde. Chlapeček o velikosti zahradního trpaslíka si to houpá pařížskými ulicemi, cucá zmrzlinu, když v tom nešťastnou náhodou narazí do břicha kolemjdoucího. Vystrašený klučina vzhlédne nahoru a tam ho již hypnotizují temné oči nejhledanějšího teroristy světa. A začíná pravá řežba, vrcholící příletem speciálního komanda Team America, které bez okolků rozstřílí Eiffelovku i Louvre. Místní jenom udiveně zakroutí hlavou a pokračují ve svých běžných činnostech...
Scenáristé a režiséři Trey Parker a Matt Stone to prostě rozbalují pěkně natvrdo a na rozdíl od svých filmových kolegů se nijak názorově, politicky či vojensky neprofilují. K rozehrání originální loutkové šarády jim stačí jenom pozorovat svět a z něj si potom nesmlouvavě dělat “prdel”. Sarkastických poznámek tak nejsou ušetřeni například hollywoodští herci v čele s Alecem Baldwinem (zřejmě přežil bombardování z celovečerního South Parku), horliví pacifisté (narážka na Michaela Moorea: “Co tu dělá ta tlustá socialistická svině?!”) nebo světoví diktátoři (Kim Čong-il s brýlemi à la Naďa Urbánková). Nechybí tradiční hudební vložky, v nichž se tvůrci vypořádávají s filmem Pearl Harbor a především s celou Amerikou (titulní píseň America, F**k Yeah). Jak by řekla babička Grešlička, Parkerovi & Stoneovi není nic svaté, a tak se dočkáme také unikátního loutkového porna nebo suchých dialogů typu: “Když mi slíbíš, že nikdy nezemřeš, hned se s tebou vyspím” / “Oukej, nikdy nezemřu...” Černěhumorné vyznění filmu podtrhává samotná loutková animace, která z postaviček dělá nezapomenutelné “hrdiny”, podivně se klátící ve skutečném světě. Snímek Team America rozhodně nelze doporučit slabším povahám ani divákům, kteří očekávají, že je režisér na začátku filmu vezme za ručičku, aby jim v závěru sdělil, koho se mají chytnout v reálném životě. Team America je totiž “pouze” nestranným, pekelně sarkastickým dokumentem naší doby.

9/10
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář