Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rambo - První Krev

21. 8. 2007
Obrazek K málokterému filmu se hodí nálepka kultovní více než k akčnímu kousku Rambo. Toto legendární dílo z roku 1982 jsem konečně mohl shlédnout na DVD dostává a to hned díky jednomu bulvárnímu deníku za směšných 38Kč!
Jednička nás seznamuje s veteránem z Vietnamu Johnem Rambem, který je v úvodu zatčen pro údajnou potulku. Šerifovo šikanování v Johnovi probudí traumatické vzpomínky na válečné zajetí. Z vězení se mu však podaří uprchnout, a tak začíná krvavé pronásledování, při němž vyznamenaný válečný veterán a člen speciální bojové jednotky využívá k vlastnímu přežití prostředků, kterým se naučil ve Vietnamu. Národní garda a státní policie jej sice vypátrají, ale policisté své vítězství oslavují předčasně. Rambo jim znovu unikne. Až v poslední chvíli nesmlouvavého osamělého bojovníka zastaví jeho bývalý učitel, a zabrání tak šerifově smrti.
Kvalitně natočený akční kousek je příkladem, jak je možné zpracovat trauma z Vietnamu, pocit, že Amerika zradila své syny, kteří se obětovali pro vlast, a teď je nikdo nebere na vědomí (viz drama Olivera Stonea Narozen 4. července). Zároveň jsou ve filmu vyzdviženy vojenské ctnosti, důstojník je zde chápavým otcem a vojenská instituce místem azylu. Rambo pracuje se stereotypními postavami nepřátel, proti nimž je možné postupovat i s tou největší krutostí. A obrovskému komerčnímu úspěchu filmu nebrání ani to, že je v něm zfalšována historie.

Film 8/10
DVD 4/10
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář