Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariňák

19. 5. 2007
Obrazek Anthony Swofford neměl na konci osmdesátých let do čeho píchnout, a protože se Saddám rozhodl napadnout svoje sousedy v Kuvajtu a Anthonyho otec měl doma pár frček z Vietnamu, řekl si, že to zkusí u mariňáků. Znáte ta propagační videa - spousta holek, vlastní M-16tka, tuny žrádla a spousta dobrých kamarádů v jednotce i ve velení. Hmm...
Předem bych vám měl možná sdělit, že tohle je protiválečný film (resp. adaptace protiválečného biografického románu Anthonyho Swofforda), takže hned po příletu do Gulfu se Swoffordovy sny rozpadnou na prach. Trénink ještě ujde, ostatně náš hrdina je vybrán do elitní sniperské jednotky a kartónové figuríny od něj schytají několik přesných zásahů. Velitelé jsou vyšinutí, ale jinak fajn a před odletem na místo byla celému batalionu promítnuta Coppolova Apokalypsa.
Možná je dobře, že jim nepromítli Černý jestřáb sestřelen, protože zatímco Scottův film předvádí válku jako místo, za které byste vyměnili svůj skill z CSka, Mendesův Mariňák nabízí neutěšený pohled na první válku v Perském zálivu. Na válku plnou čekání, buzerace a ticha. Zážitky Swoffordovy jednotky sledujeme jako nekonečnou šňůru epizodek ve stylu "hasíme hořící ropná pole" nebo "hrajeme fotbal v plynových maskách".
Na humor tu není místo a laserové oči Jakea Gyllenhaala v hlavní roli dávají postupem času tušit, že mu to pěkně leze na mozek. Mendesovi se totiž podařilo něco neuvěřitelného - svým filmem kopíruje náborovou kampaň americké armády. Skvěle střižená upoutávka naláká do kin tisíce lidí, aby jim pak Mendes ukázal, jak nervydrásající a šílená nuda to vlastně může být. V posledních deseti minutách do sebe dílky skládanky konečně zapadnou a vy pochopíte, že to celé bylo od první minuty záměr. Úspěšný pokus o to, abyste se vžili do kůže těch vojáků.
Do kómatu ale neupadnete, o to se nebojte. Mendese jako obvykle zachraňuje pečlivá vizuální stylizace, která je místy až divadelní (minimálně nasvícení písečných dun v některých scénách má k realitě daleko, jenže to vypadá vážně dobře) a možnost tématu. Myslím si, že vás bude zajímat, co tam ti vojáci vlastně dělali, když zrovna nebjovali, a co to s nimi vevnitř udělalo. A tohle vám snímek dá i prostřednictvím skvělého tria Gyllenhaal-Sarsgaard-Foxx. Bude to trochu jinou formou, než jste čekali, ale vydržte to do konce. Mariňák vám poté zůstane v hlavě hodně dlouho.

8/10
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář