Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bokovka

25. 5. 2007
Zápletka filmu je zdánlivě banální a mnohokrát použitá. Dva postarší muži si vyjedou před svatbou jednoho z nich na poslední svobodný výlet, tentokrát po kalifornských vinicích. Ten, co se má za týden ženit, Jack (Thomas Haden Church), je asi čtyřicetiletý herec, který má svůj “zenit” již za sebou a teď se živí především natáčením podprůměrných reklam. Jeho nastávající je věřící Arménka a jemu zbývá již jen pár dní, aby si našel “bokovku”, se kterou by si je dosyta užil. Jeho kamarád, Miles (Paul Giamatti), nikdy žádného zenitu nedosáhl, protože nakladatelé zatím odmítli vydat všechny jeho romány. To, co za sebou naopak má, je manželství, které se rozpadlo, ale on svou bývalou ženu nepřestal milovat a v okamžicích opilosti ji zoufale volá a snaží se ji získat zpět. Tak jako je Jack znalcem žen, je Miles znalcem vína a představa, že by si měl kvůli ženě objednávat místo výjimečného Pinotu bezcenný Merlot, mu připadá nesnesitelná. Cesta, na kterou se oba vydávají, má být odpočinkem od jinak nudných životů, pomalu se však stává osudovou poutí, která může vše změnit... anebo ne.
Film je postaven na skvělém scénáři, ale důležitou roli v něm hrají také bezchybné herecké výkony ústřední dvojice (Church byl spolu s jednou z hereček, Virginií Madsen, nominován na Oscara, Giamatti se musel spokojit s nominací na Zlatý glóbus). Kamera je ve snímku velmi uměřená a celou dobu děj víceméně nezúčastněně snímá. Jediné, co mi občas radost z podívané kazilo, byl téměř neustálý hudební podkres, který chvílemi až rušil.
Režisér snímku, Alexander Payne (O Schmidtovi), použil pro scénář knihu Rexe Picketta a podařilo se mu vytvořit jednoduchý film se silným emocionálním nábojem, skvěle okořeněný humorem. Trochu tak připomíná oceňovaný snímek Ztraceno v překladu, který však především vtipem překonává. Na své si přijdou zejména milovníci vín, protože víno tu hraje jednu z ústředních rolí a zároveň se stává symbolem života – také pomalu dosahuje svého vrcholu a pak jeho kvalita nemilosrdně klesá. Nezapomeňte si tedy již před filmem naplánovat posezení u kvalitního vína, nebudete litovat.

8/10
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář