Jdi na obsah Jdi na menu
 


300: Bitva u Thermopyl

28. 4. 2007
Jeden miluje krev a násilí, druhý horory a akci. Frank Miller a Zack Snyder. Dokonalé propojení pro vytvoření brutálního filmu kombinujícího komiksový scénář a syrovou drsnost á la Sin City. Režisér Snyder začal svoji milovanou "Třístovku" chystat ještě před adaptací Úsvitu mrtvých, ale studio WB dlouho váhalo. Nebýt úspěchu Sin City, možná by Bitva u Thermopyl dodnes nevznikla. Snyder se však musel vejít do sníženého rozpočtu. Vypomohl si trikovými fintami a obsazením nepříliš známých herců, kteří se nakonec ukázali být skvělou volbou.
Při sledování Bitvy u thermopyl zapomeňte na dějepis. Vychází ze známé události, kdy se spartský král Leonidas a jeho 300 věrných bojovníků utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa. Odvážní Sparťané bojují až do poslední kapky krve, a přestože po třech dnech nakonec bratrsky padli, zdrželi vpád opálených hochů z Východu natolik, že se zbytek Řecka mezitím stačil zformovat.
Pokud si snímek chcete opravdu užít, nesmíte při sledování dvouhodinové "řežby" moc přemýšlet. Po dějové stránce se téměř celou dobu odehrává totéž, scénář je ryze komiksový a kdykoliv se Snyder snaží o propojování motivů, film se zadrhává a působí komicky.
Naštěstí těchto odboček je na plátně minimum, a tak si můžete naplno vychutnat ryzí oslavu mužské chrabrosti a úžasné akce. Snyder přitom vše halí do barevně nevýrazného hávu přesně tak, jak Bitvu u Thermopyl ztvárňuje Frank Miller. O to výrazněji vynikne nejpodstatnější složka celého filmu - lidská krev. A té tady tentokrát tečou hektolitry a nebudete ušetřeni lahůdek, jako je třeba barikáda z mrtvých těl Peršanů. Snyder s Millerem zkrátka v těchto částech válí.
Totéž se dá říct o hereckých protagonistech, které si režisér osobně vytrénoval v drsném dvouměsíčním přípravném kempu. Plátnu jasně dominuje Gerard Butler, jenž je v Třístovce natolik autentický, že se jenom stěží udržíte nekřičet společně s ním: "Sparta!"

8/10
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář